7 Haziran ve Sonrası

0
3.928 defa okundu

Seçimlere 1,5 ay gibi bir zaman kaldı.Bende kendi düşüncelerimi yazayım dedim.
Şu an seçim heyacanı yok, kasetler, provakasyonlarda yok ama seçime biraz daha yaklaştığımızda şu andaki dengeyi bozacak şeylerin olma ihtimali her zaman var.

Bana göre Türkiye şu andaki haliyle seçime girerse; AKP oran olarak oyu azalmasına rağmen HDP barajı aşamayacağı için milletvekili sayısını çoğaltacaktır.

AKP’ den kopan oylar Doğuda HDP, Batıda ise MHP’ ye gidecektir.

Devlet Bahçeli 10 yılı aşkın bir süredir tutarlı siyasetiyle, halkın gözünde kötü bir imaj bırakan AnaSolM hükümeti dönemini unutturdu derken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile ittifak yaparak kendisine oy verebilecek kitleyi biraz tedirgin etti ama, İhsanoğlu’nu kendi listesine alarak CHP’nin peşine gitmediğini ve İhsanoğlu’nun kendi adayı olduğunu hissettirerek halkın tedirginliğini giderdi.

MHP hem oy oranını hem de milletvekili sayısını çoğaltacaktır.

Rahmetli Erbakan Hoca ve Muhsin Başkan hayatta olsaydı BBP ve SP ittifakı büyük bir patlama yapabilir AKP’den kopan oyları ve farklı görüşte bir çok kişinin oyunu toplayabilirdi fakat;

Kendinden önceki yönetimiyle ve Alperen ocakları ile problem yaşayan bir BBP ve Erbakan Hocanın oğlu ile problem yaşayan bir SP ittifakının alacağı oy barajı aşmaya yetmeyecektir.

CHP’ nin oyunda kayda değer bir değişiklik olacağını sanmıyorum.

HDP nin barajı geçemiyceğini düşünüyorum ama kıl payı barajı geçse bile AKP yine tak başında iktidar olacak ama milletvekili sayısında ciddi bir azalma olacaktır.

Ben HDP nin barajı geçmek için çok istekli olduğunu görmüyorum.Sanki içlerinden bir kısmı barajı geçmek istemiyor gibi.
Bu seçimde barajı geçemezse bundan sonrası HDP için çok daha zor olacaktır.Bir dahaki seçimlerde Güneydoğu ve Doğuda Kürt kökenli birkaç tane daha partinin kurulacağını ve HDP den oy çalacağını düşünüyorum.
Bu arada Bağımsız olarak seçime giren Hüdapar dan hiç bahsedilmiyor ama ben birkaç kişiyi Meclise sokacaklarını düşünüyorum.

vesselamm…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here